Anasayfa Polemik İnceleme Büktel Hakkında Linkler İletişim

 

"ÖLÜLERİ GÖMÜN" SKANDALI: 6

 

 

 

EYLÜL 2007 TARİHLİ              VATAN GAZETESİ RÖPORTAJINDA                NELER DEDİM                  (DEMİŞ OLDUM)?

 

 

Coşkun Büktel

 

  

 

 

 

Aşağıdaki ifadeleri, tümüyle, 30 Eylül 2007 tarihinde Vatan gazetesininin "Pazar Vatan" adlı ekinde yayınlanmış (ve yayınlanmasından en az iki ay önce yapılmış) "gecikmeli" bir röportajdan aktarıyorum. Zeynep Bakır'ın Vatan gazetesi adına Büktel'le yaptığı "Ne İsa'ya Ne Musaya Yaranabildim" başlıklı röportaj, ne yazık ki, beni tatmin edecek biçimde "eksiksiz ve yanlışsız" çıkmadı. Örneğin, röportajın başlığını çok yanıltıcı buluyorum. Bağlamından koparılıp başlık olarak vurgulanınca, bir durum saptaması olarak algılanmak yerine, birilerine yaranmak çabası olarak algılanabilir. Ayrıca ben, bana Türk tiyatrosunu soranlara, “Her yol Theope’ye çıkıyor” diye salakça (vandalların beni göstermeye çalıştıkları gibi, "meczupça") bir cevap vermedim/vermiyorum/vermem.

 

Burada, röportajın yalnızca "Ölüleri Gömün" adlı çevirimiz ile ilgili son bölümünü sunuyorum. Röportajın internette yayınlanan versiyonunu baştan sona okumak için, yukarıda verdiğimiz mavi harfli başlığı tıklayabilirsiniz.

 

 

(...)

 

Coşkun Büktel’e, önümüzdeki sezon Devlet Tiyatroları’nda nasıl oyunların bizi beklediğini sorduk. Mine Acar döneminin son günlerinde, Şakir Gürzumar’ın kendisini arayıp DT’nin AKM sahnesinde Irvin Shaw’dan çevirdiği “Ölüleri Gömün” adlı oyunu sahneleyeceğini söyledi ve şöyle devam etti:

 

“Mine Acar’ı ikna ettiğini, oyunun kastının birkaç gün içinde imzalanıp panoya asılacağını söyleyerek, iznimi talep etti. Ben de Şakir’e, özetle, Mine Acar’a bugüne dek bir şey önermediğimi, bugünden sonra da önermek istemediğimi belirterek, Lemi Bilgin’in makamına dönmesini beklemesini ve oyunun Bilgin döneminde ‘asılmasını’ söyledim. Ama Şakir, ‘Ölüleri Gömün’ü Bilgin’e daha önce bir çok kez önerdiğini ve Bilgin’in reddettiğini söyleyerek, ‘Hemen asmamız’ daha iyi olur, dedi. Ben de ona, Bilgin’in gelir gelmez oyunu kaldırmak için bir bahane bulmasının zor olmayacağını söyledim. Şakir, panoya kastı asılmış bir oyunu kaldırmanın çok ayıp olacağı, Bilgin’in bunu yapmayacağı fikrindeydi ve beni (iki günde) bu fikre ikna etti. Bilenler bilir: Irvin Shaw’un ‘Ölüleri Gömün’ adlı oyunu, dünyadaki savaş karşıtı oyunların en şiirseli, en şiddetlisi, en mükemmelidir ve 1936 yılında, Amerika’da savaş karşıtı oyunlar yarışmasında birincilik kazanmış bir klasiktir. Makamına döner dönmez Lemi Bilgin’in ilk yaptığı işlerden biri, ‘Ölüleri Gömün’ü panodan kaldırmak oldu. DT’de nasıl oyunlar izleyeceğimiz hakkında açıklama yapmak yetkisi Bilgin’e aittir. Ama ben, sanırım, DT’de nasıl oyunlar izleyemeyeceğimizi anlatarak, nasıl oyunlar izleyeceğimiz hakkında da, (en azından ‘arif’ olanlara) bir fikir vermiş oluyorum.”

 

Pazar Vatan, 30 Eylül 2007

 

 

"Ölüleri Gömün Skandalı -7" üst başlıklı gelecek yazımda, yukarıda sözü edilen olayı, Vatan'da çıkmamış önemli ayrıntılarıyla ve çok geniş biçimde ele alacağım. 

 

 

 

"ÖLÜLERİ GÖMÜN" SKANDALI:

 

Yazıların tümü Coşkun Büktel tarafından yazılmış ve tarih sırasıyla sıralanmıştır.

 

1. Neler Olmuştu?

2. Devlet Tiyatrosu "Evet" dedi, Şehir Tiyatrosu "Hayır" diyor

3. Büktel'in dilekçesi ve Şehir Tiyatrosu'nun "cevabı"(!)

4. 2003 Yılındaki bir röportajda neler demiştim?

5. Skandal konusunda Mustafa Demirkanlı'nın iftiralarını Hilmi Bulunmaz nasıl yanıtladı?

6. 2007 Yılındaki Vatan gazetesi röportajında neler dedim (demiş oldum)?

7. KÜltür Bakanı Ertuğrul Günay, DT Genel Müdürü Lemi Bilgin'i Derhal Görevden Almalıdır

 

8. Firuzan Tercan Olayına dair Büktel Yorumuna Sansür

 

9. "Ölüleri Gömün" bir kez daha DT sezon programında