Anasayfa Polemik İnceleme Büktel Hakkında Linkler İletişim

 

"ARKA SIRADAKİLER" ADLI TV DİZİSİNDE
Büktel katkısından bir örnek: "6. bölüm"den...

 

 

 
Bülent Emin Yarar'ın canlandırdığı Kemal hoca,

diyor ki: "Edebi kitaplardaki bilgi, kızarmış biftekteki protein gibidir. O bilgiyi göremezsiniz ama, o sizi yine de besler. Geliştirir. Kitaplardan vazgeçmek, kendini  biftek yerine kuru ekmeğe mahkum etmek demektir."

 

Coşkun Büktel

Kemal hoca hakkındaki seyirci görüşlerini okumak için tıklayınız:

www.mint.com.tr/arkasiradakiler/?p=4&cp=all

 

 

  

OKTAY – N'apıcaz hocam kitapları? Ne işe yarayacak kitap okumak?

KEMAL – Tecrübe kazanmaya, olgunlaşmaya yarıycak. Başkalarının tecrübeleriyle tanışmadan hep kendi köyümüzde kalmış gibi kendi dar ufkumuz içinde kalırsak, hep aynı minval üzere yaşarsak, yirmi kere bile yaşasak, yeterince tecrübe kazanamayız. Olgunlaşmayı, hayata hazır olmayı, hayatı anlamlı kılmayı yeterince başaramayız. Tecrübe kazanmak için yirmi kere yaşayamayız ama, yirmi kitap okuyabilir, yirmi yazarın hayattan damıtıp kitaplarına aktardığı tecrübeleri, kendi dağarcığımıza katabiliriz. Doğru kitapları bulmuşsak, kazandığımız tecrübelerle ufkumuzu genişletmiş, kendimizi geliştirmiş, cehaletimizi aşmış olabiliriz.

RIZA – Cehalet mi kaldı, hocam! Kitap okumuyorsak bile, şimdi internet var... Ordan bilgiye çok daha çabuk ulaşıyoruz.

KEMAL – Önemli olan bilgiye çabuk ulaşmak değil. Önemli olan doğru bilgiye ulaşmak. Bilgiyi hap gibi internetten ya da ansiklopediden almakla yetinemezsiniz. Yalnızca ansiklopedi ezberlemek bilgi arttırabilir ama hayat tecrübesi kazandıramaz. Tecrübeyi bizzat yaşayarak ve yaşayanların tecrübelerini tecrübelerinize katarak kazanabilirsiniz. Edebi kitaplardan kazanabilirsiniz. Edebi kitaplardaki bilgi, kızarmış biftekteki protein gibidir. O bilgiyi göremezsiniz ama, o sizi yine de besler. Geliştirir. Kitaplardan vazgeçmek, kendini  biftek yerine kuru ekmeğe mahkum etmek demektir. Zekanızı çelimsiz kalmaya mahkum etmek demektir. İnternetle yetinmek kendine ve beynine cimrilik etmek demektir.

 

BÜKTEL'İN "ARKA SIRADAKİLER"E KATKILARINDAN BAŞKA ÖRNEKLER OKUMAK İÇİN, LÜTFEN TIKLAYINIZ!

 

Yukarıdaki sahnenin yer aldığı "6. bölüm"ü video olarak izlemek için, aşağıdaki başlığı tıklayabilirsiniz:

"ARKA SIRADAKİLER 6"

 

Not: youtube kapatıldığı için "Arka Sıradakiler"in eski bölümlerinin videolarına ulaşılamıyor. Yeni bölümlerin videoları için "Arka Sıradakiler"in resmi web sitesine bakabilirsiniz:

http://www.mint.com.tr/arkasiradakiler/?cat=5

 

Kemal hoca hakkındaki seyirci görüşlerini okumak için tıklayınız:

www.mint.com.tr/arkasiradakiler/?p=4&cp=all