Anasayfa Polemik İnceleme Büktel Hakkında Linkler İletişim

 

"ARKA SIRADAKİLER" ADLI TV DİZİSİNDE
Büktel katkısından iki örnek: "9 ve 10. bölüm"den...

 

 

 
Bülent Emin Yarar'ın canlandırdığı Kemal hoca,

9. bölümde, kötürüm edilmiş internet diline

karşı ifade gücünün önemini anlattıktan sonra; 10. bölümde, Zafer bey'in "sepetteki çürük meyvalar" diye niteleyerek okuldan atmak istediği "arka sıradakileri" savunuyor:

 

 

 

Coşkun Büktel

Kemal hoca hakkındaki seyirci görüşlerini okumak için tıklayınız:

www.mint.com.tr/arkasiradakiler/?p=4&cp=all

 

 

9. Bölümden...

KEMAL – Çocuklar bizim kültürümüzde konuşmanın ayrı bir yeri vardır. Biz, “konuşmayı şehvetle seven” bir milletiz. 

“Şehvet sözcüğü üzerine, bazı çocukların antenleri dikilir ve konuşmayı daha dikkatle dinlemeye başlarlar.

KEMAL: ...Konuşmak sohbettir. Eskiler hasbıhal der. Muhabbet der... Ne demek muhabbet? Muhabbet, hem  sohbet, hem de sevgi anlamına geliyor. Konuşmanın kökeninde sevgi var. Biriyle konuşmak onu tanımanın başlangıcıdır. Tanımak ise sevmenin başlangıcı... Klişe haline gelmiş kırık dökük formül kelimelerle, muhabbetin sıcaklığına varamazsınız. O kelimelerle muhabbet kuramaz, kimseyi tanıyamazsınız. Oysa insanları sevebilmek için onları önce tanımak zorundasınız. Türkçe o kadar zengin ve güzel bir dilken, sözcüklerin keyfine vararak anlaşmak, tanışmak, uzlaşmak varken; sırf zamandan tasarruf etmek için bozulmuş bir avuç sözcükten ibaret yanlışa ve yanılmaya açık bir işaret diline mahkum olmak niye? İfade gücü zayıf bir dille anlaşmaya çalışmak, dil perhizi yapmak gibi bir şeydir? Dilin varken konuşamamak, ya da yarım konuşmak gibi bir şeydir. İki bacağınız varken, tek bacaklı gibi topallayarak yaşamak ne kadar mantıksızsa, dilinizi yarım öğrenmek ve tekleyerek konuşmak da o kadar mantıksız. Kısacası, demem şu ki, bol bol kitap okumalı dilinizin tüm inceliklerine hakim olmayı öğrenmelisiniz. Bunun size nasıl bir inandırma yeteneği kazandıracağını ve  hayatta nasıl kapılar açacağını hayal edebiliyor musunuz?

(Biliyorum uzun oldu ama, Bülent Yarar, bu tür konuşmaları çok iyi satıyor. Gerekirse biraz kısaltabilirsiniz.)

 Zil çalar.

KEMAL - ...Hayatta amacı olan önemli insanlar, iki-üç dil öğrenmeye çalışırken sizin yarım Türkçe’yle yetinmeniz, enaylik olur. Siz neden önemli insanlardan daha önemsiz olasınız ki? Bu konuyu bir düşünün! 

 

10. bölümden...

 

KEMAL: Sepetteki elmalarla insanlar arasında yaptığınız benzetmede önemli bir hata var, Zafer bey!

ZAFER: Teşbihte hata olmaz!

KEMAL: (Gülümseyerek) Var var, o çürük meyva  teşbihinde önemli bir hata var. Evet, haklısınız, sepetteki meyvalardan birkaç tanesi çürükse, o birkaç meyva, sepetteki tüm meyvaları çürütebilir,  hatta çürütür, bu yalnızca bir zaman meselesidir.

ZAFER: (Zaferle gülümseyerek) E, öyleyse         hemfikiriz.

KEMAL: (Yine gülümseyerek) Meyvalar   konusunda, evet; ama insanlar konusunda,           hayır, hemfikir değiliz, Zafer bey.

Zafer’in “Bu herif acaba yine ne yumurtlayacak” diye kaygıyla bekleyen yüzü. Kemal’i izleyen diğerlerinin de meraklı yüzleri…

KEMAL: İnsanlarla meyvalar arasında, şu an        konuştuğumuz bağlamda, en önemli fark şudur: Sağlam meyvalar çürük meyvaları etkileme, onları sağlam kılma şansına sahip değildir. Meyva sepetinde çürük varsa, sağlam meyvaların            çürükleri de sağlam yapmasını beklemek, boşuna beklemek olur. Çünkü çürükler sağlamları bozabilir, ama sağlamlar çürükleri onaramaz.       Meyvalar arasında, “yalnızca çürükler” etkili    olabilir. Oysa hepimiz biliyoruz ki, insanlar bu       bağlamda, meyvalar gibi çaresiz değil. Biliyoruz ki, sağlam insanlar, çürükleri sağaltabilir. Sağlıklı, ahlaklı, iyi bir insan; yeterince sevebilirse,            yeterince sevgi dolu olabilirse, onlara        yeterince sevgiyle yaklaşabilirse, bir sepet  dolusu kötü insanı sağaltabilir. Çünkü sevgi onarır!           Sevginin gücüne sahip oldukça insanlar çürüklerin yanında bozulmaktan korkmamalıdır. Gerekli        birikimle, tutarlı bir mesajla ve kararlı bir karakterle donanmışsa ve sevme gücüne yeterince sahipse, sepetteki tek sağlam insan bile, bütün çürükleri sağaltabilir. Bütün sepeti kurtarabilir. Ve eğer sepet bu okulsa, bu okulda sağlam insanlar asla yalnız değil… Kaldı ki, o çocuklar, dışarıdakiler, arka sıradakiler de, zaten çürük değil! Yalnızca yaralı onlar. Ezilmişler, horlanmışlar, yaralanmışlar! İçlerindeki cevheri bastırıp unutmak zorunda kalmışlar. Bizlerin görevi yaralıları dışarı atmak değil, içeri almak, yaralarını sarmak, onları sağaltıp içlerindeki cevheri ortaya   çıkarmak. Bu imkânsız değil! Yeter ki daha aktif, daha verici, daha sevgi dolu olalım! Bizler, birer öğretim görevlisi olarak, kendimizi sağlam diye, “görev yapabilir” diye niteliyorsak, onları da, dışarıdakileri de, arka sıradakileri de sevebilecek kadar yüce gönüllü olmaya mecburuz! Yaraları   onarma  gücümüze inanmaya mecburuz. Çünkü   bir öğretmen, yalnızca öğretmekle, insan inşa etmekle değil, onarmakla da görevlidir. Görev      bilincimizi kaybetmediysek, onları yeterince          sevebilirsek, onları bile sevebilecek kadar sevme gücüne sahip olabilirsek, özlediğimiz avukat ve doktorlar belki de asıl, Zafer bey’in “çürük meyva” dediği, o arka sıradakiler arasından çıkabilir.

Kemal’in konuşması kreşendo olarak yükselmiş ve sonunda Leyla ile Mine’yi heyecanla ayağa kaldırmıştır.

LEYLA VE MİNE: (Alkışlayarak) Bravooo!!          Bravooo!!! Bravo, Kemal bey!!!

ZAFER: Arkadaşlar, lütfen, burası stadyum değil.

VELİ VE KEREM: Tebrikler Kemal bey!

LEYLA VE MİNE: Yalnız değilsiniz, Kemal bey!

LEYLA: Biz de varız!

MİNE: Biz de sağlamız.

KEREM: Elbette! Elbette!!

VELİ: Bakın beni ağlattınız.

 

Rıfat, girip çayları toplarken, Zafer’in somurtan yüzünde keseriz.

 

BÜKTEL'İN "ARKA SIRADAKİLER"E KATKILARINDAN BAŞKA ÖRNEKLER OKUMAK İÇİN, LÜTFEN TIKLAYINIZ!

 

Yukarıdaki sahnenin yer aldığı "9 ve 10. bölüm"ü video olarak izlemek için, aşağıdaki başlıkları tıklayabilirsiniz:

"ARKA SIRADAKİLER 9"

"ARKA SIRADAKİLER 10"

 

Not: youtube kapatıldığı için "Arka Sıradakiler"in eski bölümlerinin videolarına ulaşılamıyor. Yeni bölümlerin videoları için "Arka Sıradakiler"in resmi web sitesine bakabilirsiniz:

http://www.mint.com.tr/arkasiradakiler/?cat=5

 

Kemal hoca hakkındaki seyirci görüşlerini okumak için tıklayınız:

www.mint.com.tr/arkasiradakiler/?p=4&cp=all