Anasayfa Polemik İnceleme Büktel Hakkında Linkler İletişim

 

 
"ARKA SIRADAKİLER" ADLI TV DİZİSİNDE
Büktel katkısından bir örnek: "23. bölüm"den...
 

 

 

 

Bülent Emin Yarar'ın canlandırdığı Kemal hoca,

eğitimden ne anladığını anlatıyor:

 

 

 

 

 

Coşkun Büktel

 

Kemal hoca hakkındaki seyirci görüşlerini okumak için tıklayınız:

www.mint.com.tr/arkasiradakiler/?p=4&cp=all

 

 

 

 

KEMAL – Özge yok mu?

RIZA: Artık yok, Hocam!

KEMAL: Ne demek “artık yok”?

OKTAY: Okulu bıraktı.

KEMAL: Ne dedin?!

OKTAY: Ailesi çok zor durumda. Çalışması gerekiyormuş.

DİZDAR: Aslında çoğumuz aynı durumdayız. Keşke ben de bırakabilsem. Ama biz erkek olduğumuz için bırakamıyoruz.

İBO: Kız olsam, ben de bırakırdım, Hocam!

YADİGAR: Askerde subay olalım diye okuyoruz.

KEMAL: Yani eğitim, senin sırf askerlik hatırına katlandığın bir şey mi?

YADİGAR: Elbette, Hocam! Öteki arkadaşlar meslek hatırına da geliyorlar okula, ama benim mesleğim zaten hazır! Babamın tamirhanesini işleticem. Yalnız, tamirci de olsam, askerde subay olmak isterim.

RIZA: Ben de.

İBO: Ben de.

KEMAL: Ya kızlar? Kızlar niçin geliyor okula? İrem?

İREM: Hocam, doğrusunu isterseniz, ben evde pineklemek istemediğim için geliyorum.

KEMAL: Ya sen Gamze?

GAMZE: Arkadaşları seviyorum. Burası çok daha eğlenceli. Evde oturup koca beklemektense...

KEMAL: Büşra?

BÜŞRA: Ben evden kaçmak için her şeye razıyım, Hocam.

KEMAL: Çok yazık! Eda?

EDA: Ben konuşmasam, Hocam?

KEMAL: Niye?

EDA: Şey, arkadaşlardan farklı düşünüyorum da...

KEMAL: Bu çok mu kötü?

EDA: Şimdi çıkıntılık yapmış olmak istemiyorum.

KEMAL: Pekala! Bu bir sınav sorusu olmadığına göre, susma hakkına saygılı olucaz! Arkadaşlar, anlaşılan içinizde okula sırf eğitim almak için gelen pek az kişi var. Bu çok acıklı bir tablo. Çıkıntılık gibi olucak ama, bu konuda feci bir yanılgı içinde olduğunuzu söylemek zorundayım. Eğitimin gerçek önemini hâlâ anlayamamış olmanıza inanamıyorum.

OKTAY: Hocam, bu konuda boşa nefes tüketmeseniz?... Bize neler söyleyeceğinizi tahmin edebiliyoruz. Eğitimin yararları konusunda çok şey dinledik.

RIZA: “Eğitim şart!”

Sınıfta gülüşmeler. Kemal de güler.

OKTAY: Hani Türk filmlerinde olurdu ya, Hocam, çocuk okulu bırakıp ailesine yardım için çalışmaya karar verir. Ama ağbisi karşı çıkar. Bu ağbi, evin büyük oğludur ve bir tamircide çalışmaktadır. Çocuğa der ki: “Hayır, sen okuyup adam olacaksın. Ben tamircide  çalışıp sana ve ailemize bakıcam.” O okuyan çocuğun filmin sonunda diploma alıp doktor olduğunu ve mesleğini yaparak hem tamirci ağbisine, hem de anne ve babasına sahip çıktığını görmeye alışmıştık. Ama şimdi işler değişti, Hocam. Bi karikatürde gördüm: Çocuk, tamirci ağbisinin yardımıyla okuyup doktor olmuş, ağbisine diyor ki “Alçak herif, beni okuttun, doktor yaptın, ne oldu şimdi? Memleketin ücra köşelerinden birinin sağlık ocağında üç kuruş maaşa talim ederek doktorluk yapıyorum. Ama kendin, tamircilikte ilerledin ve koskoca bir otomotiv şirketi kurup milyonlarla oynamaya başladın! Kendin zengin olma yolunda ilerlerken, beni okula gönderip mahvettin.

Sınıfta gülüşmeler.

RABARBA: Çok iyi ya... Nefis bir karikatürmüş... Ters köşeye yatırmış... E, artık okuyan değil, gemisini kurtaran, kaptan. 

KEMAL: (Hâlâ gülümseyerek) Eğitim konusunda ben de size pek çok aykırı şey anlatabilirim. Adamın biri, “eğitim, öğrendiğimiz her şey unutulduktan sonra kalan şeydir” demiş. Bir başkası, demiş ki: “Eğitim, aptalları akıllı yapmaz; ‘eğitimli aptal’ yapar ki, eğitimli aptallar, aptallardan on kat daha tehlikelidirler.” Bir yerli atasözümüz ise şöyle: “Eğitim cahilliği alır, ama eşeklik baki kalır.” Eğitim çabalarını tiye alan, eğitim karşıtı pek çok zekice yorum sıralamak mümkündür. Yalnız unutmayın: Eğitimi aşağılayan bütün bu ifadelerin sahipleri eğitimli insanlardı. Oktay’ın gördüğü karikatürü çizen arkadaş da muhtemelen Güzel Sanatlar Fakültesi’ni bitirmiş bir sanatçıydı. Çünkü eğitimi aşağılamak, cahillerin harcı olamaz. Size eğitimin faydalarını anlatsam, biliyorum, fasülyenin faydalarını anlatmaktan daha anlamlı bir iş yapmış olmıycam. Ama unutmayın, eğitimin diğer seçeneği, eğitimsizlik. Yani cehalet... Cehaletin zararlarını da ne kadar anlatsam azdır. Çünkü biliyorsunuz, cehalet ölümcül olup ölümlere yol açabiliyor. Söz gelimi, feodal dönemin gayrı insani geleneklerini aşamamış eğitimsiz insanları düşünün! Erkek çocuk isteyen feodal kafalı bir baba, karısı kız doğurduğu için, çocuğunu boğabiliyor. Kız çocukları çağdaş eğitimden uzak kalmış feodal kafalar  yüzünden, satılabiliyor, tanımadıkları insanlarla evlendirilerek hayatları karartılabiliyor ya da intihara zorlanabiliyor. Cehaletin ne korkunç sonuçlara yol açabildiği saymakla biter mi? Cehalete cahiller bile karşıdır. Ne var ki, cahiller cehaleti kendilerine konduramazlar. Çünkü insanın ne kadar cahil olduğunu anlaması bile eğitimle mümkün olabiliyor. Aslında eğitim, sürekli olarak cehaletinizi keşfetmenizden başka anlam taşımıyor. Yontma taş devri’nde insanların nasıl yaşadığını, hangi tehlikelerle boğuşmak zorunda kaldıklarını düşünün. Yalnızca narkoz ya da ağrı kesici nedir bilmedikleri için, çekmek zorunda kaldıkları acıları hayal edin! Ve bugün aya gitmişiz. Aradaki mesafeyi nasıl kat ettik dersiniz? Eğitim sistemindeki arızalar nedeniyle, tarihin her döneminde ve her ülkede eğitim çabalarını alaya alan bazı zekalar çıkmış ve eğitim aleyhinde zekice yorumlar yapmışlardır. Ama ben, yontma Taş devrinden bugünlere, eğitimle alay ederek gelmediğimize eminim. Bence, bugünden itibaren, ne kadar cahil olduğunuzu kendinize sormaya başlasanız iyi olur! Ben kendime bu soruyu otuz yıldır hâlâ soruyorum. Yararlı oluyor. İnsanı uyanık tutuyor, kendini aşmaya zorluyor. Eğitim hırsı aşılıyor.

Zil çalar.

KEMAL: Özge’nin sorunlarına başka türlü bir çözüm bulabileceğimizden eminim. Eğitimi terk etmek çözüm değil. Çıkabilirsiniz.

 

BÜKTEL'İN "ARKA SIRADAKİLER"E KATKILARINDAN BAŞKA ÖRNEKLER OKUMAK İÇİN, LÜTFEN TIKLAYINIZ!

 

 

Yukarıdaki sahnenin yer aldığı "23. bölüm"ü video olarak izlemek için, aşağıdaki başlığı tıklayabilirsiniz:

"ARKA SIRADAKİLER 23"

 

(NOT: youtube kapatıldığından, "Arka Sıradakiler"in 30. Bölüm öncesi videoları seyredilememektedir. Sonraki bölümleri seyretmek, dizinin resmi sitesinde mümkündür: http://www.mint.com.tr/arkasiradakiler/index.php?cat=5)

14 HAZİRAN 2008

 

Kemal hoca hakkındaki seyirci görüşlerini okumak için tıklayınız:

www.mint.com.tr/arkasiradakiler/?p=4&cp=all