Anasayfa Polemik İnceleme Büktel Hakkında Linkler İletişim

 

"ARKA SIRADAKİLER" ADLI TV DİZİSİNDE
Büktel katkısından bir örnek: "34. bölüm"den...
 

 

 

 

Bülent Emin Yarar'ın canlandırdığı Kemal hoca,

kabadayılığa karşı hukuku savunuyor:

 

 

 

 

 

Coşkun Büktel

Kemal hoca hakkındaki seyirci görüşlerini okumak için tıklayınız:

www.mint.com.tr/arkasiradakiler/?p=4&cp=all

 

 

  

(...)

OKTAY – Hukukmuş!... Kulağa güzel gelen bir kelime! Ama yalnızca bir kelime!... Cezayı hukuk verdiğinde herif iki ay sonra tekrar dışarı çıkıyo, unuttunuz mu?

KEMAL – Hukuk sistemimizde, zaaflar, çatlaklar ya da açıklar bulunabilir. Ama en kötü hukuk bile, hukuksuzluktan, kuralsızlıktan iyidir. Herkesin adaleti kendi kafasına göre gerçekleştirmeye kalkıştığı bir ülkede yaşamak nasıl olurdu bilir misiniz? İnsanların kendilerine karşı işlenen suçları kendi elleriyle cezalandırmaya kalkıştığı, yani kuralsızlığın tek kural sayıldığı bir çağda yaşamak nasıl olurdu hayal edebilir misiniz? Bi düşünün: Her gücü yetenin gücü yeteni cezalandırması normal sayılsaydı, hayatımız nasıl zıvanadan çıkardı? Bi kere herkes sürekli tetikte, sürekli korku ve endişe içinde yaşardı. Herkes, kendinden güçlülerin tehdidi altında, her an baskı, gerilim ve tehlike içinde yaşamak zorunda kalırdı. Onları koruyan kurallar olmadığında, herkes, çaresiz ve savunmasız kalırdı. Çünkü herkesin herkesi cezalandırabildiği yerde, kimse kimseye güvenemez ve hiç kimse cezalandırılma korkusundan kurtulamaz; kendini güvende hissedip huzurlu yaşayamaz. Çünkü hiç kimse herkesten güçlü olamaz. İlkel çağlarda insanlar daha iyisini akıl edemediklerinden yüzyıllar boyunca bu korku ve gerilim dolu yalnızlığı hayat diye yaşadılar. Ama bu böyle süremezdi ve sonunda aralarında anlaşıp bir takım toplumsal kurallara ulaştılar: Kurallar insan hayatının güvencesi oldu. İnsanlar toplumsallaştılar. Artık kimsenin kimseden korkması gerekmiyordu. Böylelikle orman kanunu sona ermiş ve uygarlık dediğimiz şey başlamış oldu. Ama şimdi siz, karşıma geçmiş, insanların binlerce yıllık acı deneyimler sonunda ancak ulaşabildiği uygarlık aşamasını inkar ediyorsunuz. O aşamayı görmezden gelerek, uygarlığın temel kazanımı olan hukuk sistemini elinizin tersiyle iterek, orman kanunlarına geri dönmek istediğinizi söylüyorsunuz.

OKTAY: Biz sadece Yalçın’ın “hak ettiği” cezaya çarpılmasını istiyoruz. Madem ki hukuk bunu başaramadı, evet, o zaman gerekirse orman kanunlarını uygularız.

KEMAL: Orman kanunu, kanunsuzluk demektir. Kuralsızlık demektir. Oysa Vahşi Batı’da bile kurallar vardı; adaleti savunmakla görevli şerifler vardı. Herkesin kendi adaletini uygulamaya kalkıştığı bir ülke, vahşi batıdan bile daha yaşanmaz bir yer olur. Böyle bir ülkede, insani değerler kaybolup yozlaşma egemen olur. İlkellik, barbarlık, nefret, kan dökücülük, cehalet ve kabadayılık geçerli değerler olur. İnanın bana: Böyle bir ülkede yaşamak istemezsiniz. Çünkü hukuk yerine, kaos ve kuralsızlığın egemen olduğu yerde, hiçbir güzellik barınamaz. Böyle bir yerde yaşamanın hiçbir değeri, hiçbir lezzeti, hiçbir amacı, hiçbir güvencesi olamaz. Eğer hukuk sistemimizdeki zaaflar yüzünden, hukuka sırt çevirirseniz, Yalçın’dan hiçbir farkınız kalmaz. Yalçın’ın sizi kendi seviyesine, kendi minderine çekmesine asla izin vermemelisiniz. Siz hukuksuzluğu tercih edemezsiniz. Bu kendi kozlarınızı yakmak, kendi bacağınıza kurşun sıkmak anlamına gelir. Çünkü Hukuksuzluk, ancak “Yalçın gibilerin” velinimetidir.

OKTAY – Sen kurtarıcı pozlarında okula gelip herkesin işine burnunu sokmadan önce, biz, yok hukukmuş yok gugukmuş gibi şeylere hiç kafamızı takmadan, sorunları bildiğimiz gibi çözüyorduk hocam. Ve inan bana çok daha iyiydik… Neden anlamak istemiyorsun. Senin yardımına ihtiyacımız yok. Rahat bırak bizi. Diğer öğretmenlerimiz gibi yap…Kendi işine bak.

KEMAL: Benim işim sizsiniz, Oktay! Daha önce neler yaptığınızı hatırlıyorum: Hiçbir şeyi çözmüyordunuz, Haraçla geçiniyor, cehaleti savunuyor, zayıfları ezmeyi marifet sanıyordunuz. Yalçın’dan çok az farkınız vardı.

 

BÜKTEL'İN "ARKA SIRADAKİLER"E KATKILARINDAN BAŞKA ÖRNEKLER OKUMAK İÇİN, LÜTFEN TIKLAYINIZ!

 

Yukarıdaki sahnenin yer aldığı "34. bölüm"ü video olarak izlemek için, aşağıdaki başlığı tıklayabilirsiniz:

"ARKA SIRADAKİLER 34"

 

Kemal hoca hakkındaki seyirci görüşlerini okumak için tıklayınız:

www.mint.com.tr/arkasiradakiler/?p=4&cp=all