Anasayfa Polemik İnceleme Büktel Hakkında Linkler İletişim

 

"ARKA SIRADAKİLER" ADLI TV DİZİSİNDE
Büktel katkısından bir örnek: "13. bölüm"den...

 

 

 
 
 
Tiyatromuzun "Sakıncalı Piyade"si
Mehmet Ulay tarafından canlandırılan
Nihat bey, oğlu Cahit'e günah çıkarıyor:

 

 

 

 

 

Coşkun Büktel

 

  

 

   

Mehmet Ulay                     

 

NİHAT – Bazı şeyleri çok geç farkettim... Geriye dönüş olsa hiç yapmıycaam şeyler yaptım size... Ama olsun! Ne demişler? Zararın neresinden dönülse kârdır. Gerçi benim kâra geçmek için fazla vaktim kalmadı. Çünkü zarardan dönmekte epey geciktim, nerdeyse finişe vardım. Yine de, şükrediyorum! Sonunda yıllardır tam teşhis edemeden acısını çektiğim şeyin, kesik bir kol gibi eksikliğini hissettiğim şeyin ne olduğunu anladım! Bu kadarına da şükür! Benim bazen ne derece aptal olabildiğimi bilsen şaşarsın. Mesela bazen dakikalarca çakmağımı ararım… Kendime kızarak, ortalığı dağıtarak dakikalarca çakmağımı ararım. Sonra bir de bakarım ki, aaa, çakmak meğer elimdeymiş. İnanabiliyor musun? Bazen ne istediğimi bilemeden, ihtiyaç içinde kıvranır dururum. Tadımı kaçıran şeyin ne olduğunu anlayamadan huzursuzluk içinde dolaşıp çevremdeki herkesi rahatsız ettikten sonra, bi de fark ederim ki, sadece susamışım. Meğerse susuz kaldığım için kıvranmaktaymışım. Susadığımı bile anlayamamışım. Gider bir ya da iki bardak su içerim ve bir anda her şey yeniden süt liman olur. İnanmıyorsun, di mi? Evet, senin bu yaşlı babanın zaman zaman ne kadar aptal olabildiği inanılır gibi değildir. (Kadehinden bir yudum alarak, sadede gelmeden önce kısa bir ara verip düşüncelerini toparlar.) Son yirmi yıl boyunca, ne aradığımı bilemeden ihtiyaç içinde, huzursuzca kıvranıp durmaktaydım. Öylesine aptaldım ki, aradığım şeyin aslında elimde, evimin içinde olduğunu fark edemedim. Eksikliğini hissettiğim şeyi bulmak umuduyla kendimi sokaklara attım. Yirmi yıl boyunca huzuru dışarıda aradım. Sonunda, ancak finişe çeyrek kala, aradığım şeyin ailemden başkası olmadığını anladım. Sizlere ihtiyacım vardı ve tıpkı susadığımı fark edemediğim gibi bunu da fark edememiştim. Sizlerle arama yıllar ve yılların izleri girdi. Hatalar tamir etmeye gücümün ve zamanımın yetmeyeceği kadar birikti. Yaptığım aptallığı ne yazık ki ancak çok geç olduktan sonra fark edebildim. Sizleri yeniden kazanmaya ne yazık ki ancak çok geç olduktan sonra karar verebildim.

CAHİT: Hiçbir şey için çok geç değil baba! Bizleri asla kaybetmiş değilsin.

NİHAT: Öyle bile olsa kendime saygımı kaybettim. Kendimi affedilme şansımı kaybettim. Hiç kimseye ihtiyacım olmadığını sanırdım. Oysa sizlere ne kadar çok ihtiyacım varmış. Sizi ne kadar çok seviyormuşum. Kardeşin de sen de, benim asla hak etmediğim kadar iyi birer evlat oldunuz.

 

BÜKTEL'İN "ARKA SIRADAKİLER"E KATKILARINDAN BAŞKA ÖRNEKLER OKUMAK İÇİN, LÜTFEN TIKLAYINIZ!

 

Yukarıdaki sahnenin yer aldığı "13. bölüm"ü video olarak izlemek için, aşağıdaki başlığı tıklayabilirsiniz:

"ARKA SIRADAKİLER 13"

 

Not: youtube kapatıldığı için "Arka Sıradakiler"in eski bölümlerinin videolarına ulaşılamıyor. Yeni bölümlerin videoları için "Arka Sıradakiler"in resmi web sitesine bakabilirsiniz:

http://www.mint.com.tr/arkasiradakiler/?cat=5