Anasayfa Polemik İnceleme Büktel Hakkında Linkler İletişim

 

 

 

 

SANSÜRCÜ YENİ DOÇENT

SEMİH ÇELENK'TEN YANIT*

 

 

 

 

 

 

 

Semih Çelenk

 

 

 

 

Merhaba,

Hamit Demir ile yazışmalarınız sırasında aşağıda, benim de adım geçen paragrafta,

Arkadaşlarının da sansürü sürdürmek konusunda seninle aynı fikirde olduğuna "inanıyorum". Çünkü sansürü birlikte uyguladınız, "sansüre devam" kararını da birlikte istemeniz doğal. Hele Özdemir Nutku'nun eski öğrencisi ve yeni doçent Semih Çelenk'in, Nutku'yu kızdıracak bir yayına sansür koymayı senden bile fazla istediğine inanabilirim.

diyerek, Gölge Tiyatro sitesini ve bizleri "sansürcü" olarak niteliyor ve benim Özdemir Hoca'nın öğrencisi olmamdan ötürü, senin Özdemir Hoca ile ilgili eleştirilerine yer vermediğimi ileri sürüyorsun.

1996-98 yılları arasında Gölge Tiyatro'yu basılı olarak çıkartırken, ben önce "uzman", sonra da "yardımcı doçent" kadrosunda Prof.Dr.Özdemir Nutku'nun başkanı olduğu bölümde çalışıyordum. Ve senin Özdemir Nutku'yu ağır biçimde eleştiren yazılarını yayınladım. Bu yazıları yayınlarken ben işimden atılacağımı, ya da tiyatro dünyasından aforoz edileceğimi düşünmedim. Özdemir Hoca da bu yazıları neden yayınladın diye sormadı bana.. Bunun yanında biz Gölge Tiyatro'da isim vererek ve ismimizi vererek çok eleştiri yayınladık, yayınlıyoruz. Şu anda ise Prof.Dr.Özdemir Nutku yaş haddinden emekliye ayrılmış ve bölüme sadece misafir öğretim görevlisi olarak devam etmektedir. Ben ise senin dediğin gibi "yeni" olmamakla birlikte altı yıldır "doçent" kadrosundayım ve "dekan yardımcısı"yım. (Bu sıfatları idari bakımdan konumlarımızda meydana gelen değişiklikleri anlatmak adına belirtiyorum, önemsediğim için değil.) Senin tezine göre, benim senin yazılarını 11 yıl önce değil, şimdi yayınlamam gerekmez miydi?

Evet, doğru. Biz, Gölge Tiyatro web sitesinde Devlet Tiyatroları Edebi Kurul toplantısında geçen ve sonra tarafların yazılarıyla gelişen "Theope" polemiği ile ilgili hiçbir şey yayınlamadık. Ama bunun gibi, başka sitelerde başlayan ve süren polemiklerin bir kısmına da yer vermedik. Senin dediğin gibi bu sitede emek harcayan herkes toplanıp da "aman bu polemiğe yer vermeyelim" diye bir karar almadık. Daha önce, www.sehirtiyatrolari.com , www.tiyatrokeyfi.com www.tiyatrodergisi.com.tr ve www.tiyatrom.com'da da çıkan birçok karşılıklı tartışmayı sitemize taşımadık. Bu konuyu ilk kez Hamit Demir ile senin yazından sonra konuştuk ve senin siteni önerdiklerimiz bölümüne koymamız gerektiğine karar verdik. Evet, www.coskunbuktel.com'un linkini vermemizin bir gereklilik olduğunu ama senin sitenin tartışmalarını kendi sitemize taşımak zorunda olmadığımızı düşünüyoruz.

Bu yaptığımızın da senin için yeterli olmadığını, bunu da bir kaçış olarak gördüğünü yazmışsın. Anladığım kadarıyla, sen bizim bu konuda haber yapmamızı, görüş bildirmemizi, belki de sayfalarımızın tamamını bu tartışmaya ayırmamızı istiyorsun. Biz de, işte sırf sen bunu istiyorsun diye; zarafeti bir kenara koyan, emreden, hüküm veren tavrından dolayı, bu konuda haber yapmıyor ve görüş bildirmiyoruz. Sen ve Hilmi Bulunmaz beni, Hamit Demir'i ve Gölge Tiyatro sitesini sansürcü olarak nitelemeye devam edebilir, yaptığımız siteyi özgür, bağımsız ve adil bulmayabilir ve isterseniz de izlemeyebilirsiniz. Daha fazla ne diyebilirim ki?

Semih Çelenk / 27 Ocak 2007

 

* Yazının başlığı Semih Çelenk tarafından yazılmıştır.

 

Forum Tartışması

(Eskiden yeniye doğru tarih sırasıyla)

 

 

1) FORUM DAVETİNE CEVAP Coşkun Büktel

2)  HAMİT DEMİR'İN CEVABI  Hamit Demir

3) FORUM DAVETİNE İKİNCİ CEVAP Coşkun Büktel

4) "TOPLUMCU TİYATRONUN GÜNÜMÜZDEKİ DURUMU" VE SAPTAMADAN ÖNCEKİ DURUM            Hilmi Bulunmaz

5) HAMİT DEMİR'İN YENİ CEVABI Hamit Demir

6) BÜKTEL'E SANSÜR DEVAM EDİYOR! Hilmi Bulunmaz

7) COŞKUN BÜKTEL'İN ÜÇÜNCÜ CEVABI Coşkun Büktel

8) SEMİH ÇELENK'İN CEVABI Semih Çelenk

9) BÜKTEL'DEN SEMİH ÇELENK'E CEVAP Coşkun Büktel

10) "İnternette tiyatro üzerine kayıkçı kavgaları ya da Hilmi Bulunmaz'a açık mektup" Semih Çelenk

11) SEMİH ÇELENK'İN DEĞİNMELERİNE CEVAP Coşkun Büktel

12) "Internet... Semih Çelenk net değil..." Hilmi Bulunmaz