Anasayfa Polemik İnceleme Büktel Hakkında Linkler İletişim

 

 
 

THEOPE POLEMİĞİ : 6

 
 

 

 

 

İKİ “YÖNETMENE” MEKTUP

 

 

 

 

 

Coşkun Büktel

 

 

Kemal, merhaba!

Yazını (“Theope’nin Makus Talihi”) sitede (Tiyatrokeyfi) az önce gördüm, Birgün'de (11 Ocak 2006) yayınladığını da duydum. Benim hakkımda bugüne dek kimsenin söylemeye yanaşmadığı gerçeklere dair çok net ve yüceltici değerlendirmelerin de var, katılmadığım görüşlerin ve iki arada bir derede kalmış bazı kararsız ifadelerin de...

Ama hemen belirteyim ki, Can Doğan'ın Sinekli Market sitesindeki Theope yazısında (“Bitmez Tükenmez ve Vandalca Bir Geyik Muhabbeti: Theope”) öne sürdüğü olumsuz görüşler ne kadar yanlış ve dayanaksız ise, senin yazındaki olumlu görüşler de o kadar doğru ve dayanaksız. Olumlu görüşlerini bir yana bırakırsak, yönetmen tiyatrosu hakkında, Can Doğan'ın zifaf odası benzetmesi gibi (üstelik kendi buluşu bile olmayan ve mevzuat müsait olsa çok daha sert ve acıtıcı sıfatlarla niteleyeceğim) zırvalarla aynı paralelde olduğunu görüyoruz ki, bu çok üzücü.

İkiniz de site sahibi ve ödenekli tiyatro yönetmenleri olarak benzer konumlarda bulunduğunuz gibi, yazılarınızın dayanaksız ve sığ olması konusunda da benzeşiyorsunuz. Görüşlerinizin bütün bu sığlığına rağmen, yönettiğiniz metinlere (siz seçtiğinize göre mutlaka derin olması gereken o metinlere) müdahale etmek hakkını kendinizde nasıl bulabiliyorsunuz?

Her neyse, yazındaki iyi niyet için yine de teşekkür ediyorum!

Ama bu arada şunu da belirteyim ki; Özdemir Nutku'nun yalan söylediği kesin olarak ortaya çıktığı halde, onunla benim aramdaki tartışmayı onun yalanıyla bitirmeye karar vermiş olman, hiç hoşuma gitmedi. Benden nefret etmeyen tarafsız okurların da hoşuna gitmediğinden eminim.

Can Doğan'la benzeştiğiniz bir konu da o zaten: Her ikiniz de yazılarınızı, Özdemir Nutku'yla yaptığım tartışma münasebetiyle yayınlandığınız halde, o tartışmaya hiç değinmiyorsunuz. Özdemir Nutku gibi ünlü bir profesörün otuz kişilik bir resmi toplantıda Theope hakkında yalan söylediği kesinleşmiş olmasına rağmen, ne sen ne de Can Doğan, bu iğrenç skandal hakkında tek kelime söyleyemiyor, herkes gibi susuyorsunuz. Ama bütün bu omurgasızlığınıza rağmen, dik ve "düzgün" bir duruş sergilemekteki bütün bu handikaplarınıza rağmen, kendinizde metinleri düzeltmek hakkını bulabiliyorsunuz.

Sert konuştuğum için özür dilerim ama, bunlar bence yumuşatılmaması (sulandırılmaması) gereken konular. Bu çarpıcı hakikatleri layık oldukları dozda açıklamazsak, açıklar gibi yaparken aslında "örtüyor" durumuna düşebiliriz.

Şimdi bu mektubu Can Doğan'a da göndermeye karar verdim. Umarım yayınlar. Umarım sen de yayınlarsın!

Hoşçakalın!

Coşkun Büktel

 

Bu yazıya cevaplar:

(7. Yazı) Can Doğan, COŞKUN BÜKTEL’E AÇIK MEKTUP 

(10. yazı) Kemal Başar, KAPALI AYAĞA! HEP BERABER! EN BÜYÜK COŞKUN BÜKTEL BAŞKA BÜYÜK YOK 

 

Bu yazının öncesi:

(5. yazı) Kemal Başar, “THEOPE”NİN MAKUS TALİHİ