Anasayfa Polemik İnceleme Büktel Hakkında Linkler İletişim

 

 
BÜKTEL'İN GÖR DEDİĞİ
 
"Türkiye Tiyatrolar Birliği" (TTB)
ya da "Tiyatro Buluşması"
yazıları 
 
(Yazılar sondan başa doğru
ters kronolojiyle dizilmiştir.)

 

 

 

 

2 YIL ÖNCE, BADEMLER KÖY HALKI ADINA VE ERKAN YÜCEL ADINI KULLANARAK, BURAK CANEY ADLI İNTERNET SAPIĞINA ÖDÜL VEREN TTB'Lİ ALÇAKLARIN KİMLER OLDUĞU BUGÜN HÂLÂ BİLİNMİYOR.

"Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır"

Bir örgüt, eğer eylemlerini sahiplenen varsa, vardır.

 

İki yıldır soruyoruz:

"Tıpkı Burak Caney'in son zamanlarda 'tiyatrooyun.org' imzasını kullandığı gibi, siz de, TTB imzasının ardına saklanmışsınız. Büktel ve Bulunmaz'a karşı iftira kampanyalarıyla dolu hela gibi çift "oo"lu siteye (Burak Caney'in sitesine) masum köylüler eliyle Erkan Yücel ödülü verdirmek alçaklığı, kimin ya da kimlerin fikridir, net olarak, isim isim bilmek istiyor ve okurlar adına soruyoruz: Kimsiniz siz?"

(Kaynak: TTB)

 

İki yıl önce sorduğumuz yukarıdaki soruya karşı iki yıldır Türkiye Tiyatrolar Birliği'ne mensup bir tek kişi çıkıp da,

"Evet, Coşkun Büktel'in fotoğrafını penis üstüne yapıştırmak gibi yaratıcı zekâ ürünü pek çok fotomontaj yayınlamış (bkz.) o cesur siteye Bademler köylüleri adına Erkan Yücel ödülü vermek fikri benimdi ve şu, şu, şu dahil olmak üzere, TTB olarak hepimizin gurur duyduğu bu ödülü Burak Caney'e vermesi için şu kişiye bizzat şu kişi kendi eliyle teslim etti! Var mı ötesi?"

diyemiyor. Bunu diyebilecek bir tek "adam" çıkamadığına göre, herkes saklanmayı tercih ettiğine göre, TTB, "kriminal" bir yapıdır ve TTB'de bir tek gerçek "adam" yoktur. TTB, tıpkı Burak Caney gibi, internet sapığı bir psikopatın uydurduğu sanal bir kavramdır. Burak Caney ne kadar "var" ise, TTB o kadar "var"dır. Kimsenin alnı açık olarak sahiplenmeye yanaşmadığı, "bulaşmaktan" kaçındığı bir hastalıktır.

TTB, ancak hasta ruhlular tarafından ve tabii (yukarıda verdiğimiz örnek ifadede olduğu gibi açık açık değil) örtülü ifadelerle ve dolaylı olarak ve Burak Caney'e verilen ödül kesinlikle görmezden gelinerek, bir suç (crime) olduğu bilinciyle örtbas edilerek, sahtekarca (kriminal biçimde) sahiplenilebilir.

TTB'nin varlığını ise, tiyatro çevremizde olan bitenlerle ilgilenmiş hiçbir makul (sağlıklı) zekâ, "tanımaz". TTB ancak, tiyatro dünyasından ve sanatından habersiz ve tiyatro konusunda "sık yanılan" kaymakamlar tarafından "tanınabilir".

TTB'nin Burak Caney sapığına verdiği ödülü sahiplenen ya da o ödül için özür dileyen bir tek "adam" yoksa, TTB, "sevenleri toprak olmuş öksüz çocuk" gibidir. Ve akla, mantığa, sergilediğimiz somut gerekliliğe aldırmaksızın, (verdiği ödülü bile saklanarak vermek zorunda olan bu kriminal yapıya) TTB'ye, hâlâ "var" diyebilecek üç-beş psikopatın varlığına rağmen; TTB, "yoktur". Aslında hiç olmamıştır.

Ama solculuk dahil pek çok değeri yozlaştırıp talan ettikleri gibi, "Türkiye Tiyatrolar Birliği" kavramını da sahtekarca yozlaştırıp talan etmekte olan iftiracı bir linç örgütü vardır ve onlarla mücadele etmek her namuslu tiyatrocunun (tiyatro yapmaktan bile öncelikli) görevidir.

 

CB / 15 Nisan 2010

 

Lütfen tıklayınız:

TTB = Burak Caney
 

 

24 Ağustos 2008

Güzelbahçe "Tiyatro Buluşması"na

katılanlar bir yana,

 

ama "Tiyatro Buluşması"nı düzenleyen "Türkiye Tiyatrolar Birliği" temiz değil!

 

 

 

 

 

 

COŞKUN BÜKTEL

 

Burak Caney takma adlı sapığın kim olduğunu değilse de "ne" olduğunu herkes biliyor.  (Bakınız: "Burak Caney, budur!") Burak Caney, kimliğini gizleyerek yaptığı internet sapıklıklarına, önce Perde Arkası adlı bir siteyle başladı. Sonra, Perde Arkası'nı kapadı ve Hilmi Bulunmaz'ın tek "o"lu tiyatroyun.blogspot.com sitesinin adını çalarak, hela gibi çift "oo"lu tiyatrooyun.blogspot.com sitesini kurup, isimsiz sapıklığını bir yıla yakın bir süre, o sitede sürdürdü. Sonunda  o siteyi de kapatıp, yine hela gibi çift "oo"lu tiyatrooyun.org'u kurdu ve isimsiz sapıklığını bu sitede sürdürmeye başladı. (Buraya dek kısaca özetlediğimiz tiyatrooyun.org öyküsünün tüm belgelerini "Burak Caney sayfası"nda bulabilirsiniz.)

Peki, yayınladığı imzasız yazılar ve imzasız fotomontajlarla tiyatro alanındaki internet sapıklığının simge adreslerinden biri haline gelmiş olan hela gibi çift "oo"lu tiyatrooyun.org bugün kimler tarafından kullanılıyor?

tiyatrooyun.org bugün, ortamalı orospu gibi bir çok siteye hizmet veriyor. tiyatrooyun.org adresine tıkladığınızda, bazen tiyatrooyun.org adlı (kapatıldığı ilan edilmiş) siteye gidiyorsunuz. Bir ara, bilgisayarınızın adres çubuğuna www.tiyatrooyun.org yazıp da tıkladığınızda, adres çubuğunuzdaki adres otomatik olarak www.turkıyetiyatrolarbirligi.com haline dönüşüyordu ve kendinizi Türkiye Tiyatrolar Birliği'nin sitesinde buluyordunuz. Hela gibi çift "oo"lu adresi tıkladığınızda, bir ara da, yine otomatik olarak, şarkıcı organizatörü ve tiyatrocu Zafer Gecegörür'ün sitesine bağlanmaktaydınız.  Hatta bir ara (tabii ki çok kısa bir süre ve sırf okurları yanıltmak için) hela gibi çift "oo"lu sitenin adını tıkladığınızda yine otomatik olarak bu kez, önce "dandik yazarın sitesine bağlanmak üzeresiniz" gibi bir uyarı sayfasına ve hemen ardından (tıklama yapmanıza gerek kalmadan) coskunbuktel.com'a bağlanmaktaydınız. Sapıkların Büktel'e yönelik bu uygulaması, sanırım, yalnızca üç-beş saat kadar sürdü.

Şu an (24 Ağustos 2008 Pazar, 08.00) itibariyle ve uzun süredir, hela gibi çift "oo"lu www.tiyatrooyun.org  adresini tıkladığınızda, adres çubuğundaki yazı otomatik olarak www.tiyatrobulusmasi.com haline dönüşüyor ve kendinizi direkt olarak "Tiyatro Buluşması"nın sayfasında buluyorsunuz.

"Türkiye Tiyatrolar Birliği"nin ya da "Tiyatro Buluşması"nın, tiyatrodaki internet kirliliğinin simgesi haline gelmiş Burak Caney'den ve onun hela gibi çift "oo"lu  tiyatrooyun.org'undan hiçbir şikayeti yok. Tam tersine: "Tiyatro Buluşması"nın "Dost Siteler" düğmesini tıkladığınızda, karşınıza çıkan sekiz adresden birinin, (adı bile çalıntı olan) hela gibi çift "oo"lu tiyatrooyun.org  olduğunu görüyorsunuz.

Kısacası, hela gibi çift "oo"lu tiyatrooyun.org'a geçen yıl ödül veren ve tiyatrooyun.org'u bugün hâlâ dost sayan ve tiyatrooyun.org  adresini kendi adresi olarak kullanmakta olan "Türkiye Tiyatrolar Birliği"ya da "Tiyatro Buluşması", Burak Caney'in hela gibi çift "oo"lu adresine sahip çıkmakla, adeta, "Burak Caney biziz!" der gibi bir tavır sergiliyorlar.

Anladık, siz Burak Caney olmaya çok heveslisiniz, ama unutmayın; Güzelbahçe Belediyesi'nin olanakları ya da Ertan Avkıran, Timur Özçıngırak, Fikret Hakan, Kemal Sunal, Suna Pekuysal, Bahri Beyat, Muzaffer İzgü, Ömer Uğur, Ayşegül Yüksel, Hasan Erkek, Tuğrul Keskin, Yener Aksu, Halim Yazıcı,Sezai Sarıoğlu, Pelin Batu, Derya Köroğlu, Temel Demirer, Sibel Özbudun, İnanç Su, Metin Uca, Hülya Savaş, Doğan Yağcı, Oğuzhan Müftüoğlu adları (katıldıkları bu etkinlikte tümüne başarılar diliyoruz!) veya  herhangi bir başkasının adı (hatta Erkan Yücel ve Bademler köylülerinin adları) (hatta Coşkun Büktel'in kendi adı bile) aklamaya çalıştığınız Burak Caney ve tiyatrooyun.org adlarını aklamaya ve örtbas etmeye çalıştığınız Özdemir Nutku iftirasını örtbas etmeye yetmez.

Çünkü:

 

"Burak Caney (tiyatrooyun.org) budur!"

"Özdemir Nutku skandalı" budur!

 

 

25 Ağustos 2008

BUGÜN SAAT 17'00'DE:

Güzelbahçe, "Tiyatro Buluşması"nda iftiracı Özdemir Nutku, halkın içine çıkıp bir şeyler anlatacak. İftira konusunda, büyük bir ihtimalle, bugüne dek yaptığını yapacak: Sanki iftirası CD'yle belgelenmemiş gibi, sanki iftira "incir çekirdeğini doldurmayacak" önemsiz bir mevzuymuş gibi davranıp, iftirayı görmezden gelmeye çalışacak.

Peki oradaki insanlar, belgelenmiş iftirayı görmezden gelmeyi; iftiraya ilişkin hiçbir soru sormaksızın, iftiracıyı hiç sorgulamaksızın, iftiracının (suçlunun) karşısında süt dökmüş suçlu birer kedi gibi yalnızca kuzu kuzu oturmayı; iftira yandaşlarının mizanseninde iradesiz birer piyon olmayı; kısacası, iftira karşısında, "sıra kendine gelene dek" susmayı; insanlık onuruyla bağdaştırabilecek mi?

Bugün, saat 17.00'de, Güzelbahçe "Tiyatro Buluşması"nda, tiyatrocu ve tiyatroseverlerin insanlık onuru sınav verecek:

insanlık onuru iftirayı yenecek mi?

Yoksa

iftira yandaşlarından gelmesi muhtemel

baskılar halkı yıldıracak mı?

 

GÜNCEL NOT 2 kASIM 2009:

Özdemir Nutku, "Güzelbahçe Tiyatro Buluşması"na gelip halkın karşısına çıkamamamıştır. Olay, o dönemde gerçekleşen Coşkun Büktel/Orçun Masatçı tartışmasında şu ifadelerle yer almıştır.

 

MASATÇI: Bu vesileyle şunu da belirtelim: Özdemir Nutku etkinliğe katılmamış değildir.

BÜKTEL: Yani katılmış mıdır? Özdemir Nutku'yu savunmak niye size düşüyor? Bir de savunabilseniz...

Etkinlik günü aynı zamanda GSF'nin sınavları olduğu gündür, o gün Nutku telefonla arayarak durumu anlatmış ve bir başarı mesajı göndermiştir.

Peki "o gün", yani "etkinlik günü", sizi arayıp da bunu söylediğinde, siz Nutku'ya şunları soramadınız mı:

"Hocam, bugüne kadar aklınız neredeydi? Ancak sınav günü belli olan sınav tarihi olur mu? Öğrencilerin sınav tarihini en az bir hafta (bazen de bir ay) önce bilmeleri ve sınava ona göre hazırlanmaları gerekmez mi? Sizin de en az bir hafta önce bilmeniz gereken bu tarih çakışmasını neden ancak bugün haber veriyorsunuz? Daha önce söyleseydiniz, katılacağınız açık oturumun tarihini ya da saatini değiştirir, sizin halkın karşısına çıkmanızı sağlayabilirdik! Yoksa Hilmi Bulunmaz 'Özdemir Nutku insan içine rahatça çıkabilecek mi?' diye sorarak şüphesini belirtirken haklı mıydı? Yoksa insan içine çıkmaya gerçekten çekiniyor musunuz?"

...diye soramadınız mı? Belli ki soramamışsınız? Belli ki bu soruları  sorabilmek için gerekli donanımdan yoksunsunuz. Karşımdaki cepheyi genişletmekten çekinmeksizin açıkça belirteyim de üzülmeyin: Yalnızca siz değil, o donanımdan "tüm" Türk tiyatrosu yoksun. O yüzden, üç yıldır, hiç kimse, Özdemir Nutku'ya "iftira"yı bile soramıyor.   

Bu durum program yapılırken de böyle anlatılmıştır.

Halkın kafası karışmasın diye, yukarıdaki cümlenizi "açıkça, mertçe, Türkçe"ye çevirerek netleştirelim: "Bu durum, yani Nutku'nun gelmeyeceği, halka ancak son dakikada, Nutku'nun katılması gereken program esnasında, anlatılmıştır."

Büktel/Masatçı tartışmasının tamamını okumak için, lütfen...

TIKLAYINIZ!

 

 

24 Ağustos 2008

1 GÜN KALDI:

"Tiyatro Buluşması"nda

insanlık onuru iftirayı yenecek mi?

 

Yoksa

iftira yandaşlarından gelmesi muhtemel

baskılar halkı yıldıracak mı?

TIKLAYINIZ

 

 

23 Ağustos 2008

2 GÜN KALDI:

"Tiyatro Buluşması"nda

insanlık onuru iftirayı yenecek mi?

TIKLAYINIZ!

 

22 Ağustos 2008

3 GÜN KALDI:

 

İftiracı Özdemir Nutku, insan içine rahatça çıkabilecek mi?

 

Yukarıda fotoğrafı bulunan iftiracı Özdemir Nutku, 25 Ağustos 2008 günü, saat 17.00'de, "Tiyatroda eğitim" başlığıyla bir konuşma yapmak için Türkiye Tiyatrolar Birliği'nin düzenlediği "Tiyatro Buluşması"na katılacak...

Özdemir Nutku, konuşma yaparken, CD'yle saptanmış iftirasıyla ilgili neler söyleyecek?... Acaba bu konuya değinecek mi?... Yoksa iftira incir çekirdeğini doldurmayan basit bir ayrıntıymış, pireyi deve yapmak gerekmezmiş gibi mi davranacak?... Yada kesinlikle belgelenmiş olduğuna göre, iftirası için özür mü dileyecek?... İzleyiciler, Özdemir Nutku'ya, iftirasıyla ilgili soru sormaya cesaret edebilecekler mi?... Yoksa iftiracının karşısında süt dökmüş kedi gibi, kuzu kuzu oturup hiç sorgulamadan iftiracıyı sadece dinleyecekler mi?...

Kimileri, insanların leylekler tarafından dünyaya getirildiğine, çocuklarını inandırmakta (onları bu konuda kandırmakta) yarar görür. Özdemir Nutku ise, tiyatro kamuoyunu 16. yy'da (yada 17. yy) Fransa'da yazılmış ikinci bir Theope'nin varlığına inandırmakta (onları bu konuda kandırmakta) yarar görüyor. Özdemir Nutku, bu yalan ve iftirasıyla tiyatro kamuoyunu Büktel'e karşı dezenforme etmekten vazgeçecek mi?... Yoksa tiyatro kamuoyunun, iftirayı sahipleneceğine güvenerek, yeni, yepyeni iftiralar üretme cesaretini kendinde bulabilecek mi?...

Özdemir Nutku'nun ve izleyicilerin sınav gününe 3 gün kaldı. Olacakları öğrenmek için o günü merakla bekliyoruz!...

Evet, sadece 3 gün kaldı!...

 

KAYNAK:  Yazıyı tiyatroyun.com'un ilgili sayfasından aynen aktardık.

 

COŞKUN BÜKTEL'İN EDİTÖR NOTU sayfanın en altında.

 

 

 

İFTİRANIN SİMGESİ
ÖZDEMİR NUTKU
"TİYATRO BULUŞMASI"NDA!...

 

 

 

 

 

Hilmi Bulunmaz

 

 

 

 

 

(Bu yazı, Bulunmaz'ın, tek "o"lu, tiyatroyun.blogspot.com adlı sitesinden aynen aktarılmıştır.)

 

 

Geçen yıl Burak Caney adlı sanal kişinin hela kapısı gibi çift "oo"lu sitesine (tiyatrooyun.org) ödül veren Türkiye Tiyatrolar Birliği, bu yıl ikincisini düzenlediği "Tiyatro Buluşması"na, iftirası CD'yle saptanmış Özdemir Nutku'yu dahil etmiş!...

"Tiyatro Buluşması" programı açıklanmadan önce, Türkiye Tiyatrolar Birliği dönem sözcüsü Orçun Masatçı, beni de arayıp, "Tiyatro Buluşması"na davet etti. Ben de gelebileceğimi, ancak geçen yıl, Burak Caney'e (tiyatrooyun.org) ödül vermelerini açıklamasını rica etmiştim. Masatçı, durumun yanlış anlaşıldığını, sadece üç siteye (tiyatronline, tiyatrodergisi ve tiyatrooyun.org) değil, tüm Internet sitelerine ödül verdiklerini dile getirdi. Ben de bunu nerede açıkladıklarını sordum. Tüm sitelere e-posta yollandığını söyledi. Bize gelmediğini belirttim. Yollarsa sevineceğimi dile getirdim. Yollayacağını söyledi, yollamadı!...

Coşkun Büktel'i arayıp aramadığını, onu çağırmak isteyip istemediklerini sordum. Büktel'in telefonunun kendisinde bulunmadığını belirtti. coskunbuktel.com sitesinde Büktel'in telefonunun bulunmasına karşın, kendisine telefon numarasını verebileceğimi söyledim. Telefon numarasını aldı ve bir saat içinde arayacağını söyledi. Aradan haftalar geçti. Büktel'i hiçbir biçimde arayıp davet etmedi!...

Aradan zaman geçti ve yazımın altına aldığım tiyatronline.com haberini ("TÜRKİYE TİYATRO BULUŞMASI 22-25 AĞUSTOS GÜZELBAHÇE - İZMİR...") okuduğumda, 25 Ağustos 2008 günü, iftiranın simgesi Özdemir Nutku'nun da etkinliğe dahil edildiğini ve "Tiyatroda eğitim" söyleşisine katılacağını gördüm...

İftirası CD'yle saptanmış Özdemir Nutku'yu programına dahil eden Türkiye Tiyatrolar Birliği, umarım, Nutku'ya iftirasıyla ilgili soru sorulmasına da katkıda bulunur!...

İftiranın simgesi Özdemir Nutku'ya soru sorabilecekler kimlerden seçilecek?.. iftiradan hiç haberi olmayanlardan mı?... iftiradan haberi olmalarına karşın susanlardan mı?... İftirayı bilmelerine karşın, iftiracıyı koruyanlardan mı?... "Biz de iftiracıyız!..." diyenlerden mi?...

Peki, iftirayı bilen, iftiraya karşı olan ve iftiracıdan hesap sormak isteyenlere, nasıl bir yaptırım uygulanacak?... Sadece sözlü uyarıda mı bulunulacak?... Sadece susturulacak mı?... Başka bir yöntem kullanılacak mı?...

 

Hilmi Bulunmaz / 15 Ağustos 2008


 

 

 

TÜRKİYE TİYATRO BULUŞMASI 22-25 AĞUSTOS GÜZELBAHÇE - İZMİR... .

Almanya Mühlacker Tiyatrosu
Azerbaycan Devlet Yuğ Tiyatrosu
Ankara Ekin Tiyatrosu
Ankara TAKSAV
Ankara Troya sanat Tiyatrosu
Ankara Yenimahalle Belediye Tiyatrosu
Antakya Belediyesi Şehir Tiyatrosu
Antalya Akdeniz Sanat Tiyatrosu
Afyonkarahisar Belediyesi Şehir Tiyatrosu
Bartın Sanat Tiyatrosu
Bartın Bölge Tiyatrosu
Sinop Sanat Tiyatrosu
Giresun Belediyesi Şehir Tiyatrosu
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tiyatro Topluluğu
Tiyatro 657
İstanbul Tiyatro simurg
İstanbul tiyatro imge
İstanbul Alternatif Sanat Oyuncuları
İstanbul alternatif sanat oyuncuları
İstanbul Mimikomedi Oyuncuları
Manisa Belediyesi Şehir Tiyatrosu
Manisa AFSEM
Manisa Celal Bayar Üniversitesi iktisat oyuncuları
İzmir Balçova Belediye Tiyatrosu
İzmir Atatürkçü düşünce derneği Bornova şubesi tiyatro topluluğu
İzmir Hayal Tiyatrosu
İzmir İletşim Sanat Tiyatrosu
İzmir Gümüldür belediye tiyatrosu
İzmir Menemen Belediye Tiyatrosu
İzmir Halk Tiyatrosu
İzmir Güzelbahçe Belediyesi Halk Tiyatrosu
İzmir Tiyatroeviİzmir Yenikapı Tiyatrosu
İzmir Tiyatro Sekiz
İzmir D.E.Ü. Eylül Ateşi Tiyatrosu
İzmir Bademler Köy Tiyatrosu
İzmir Balıklıova köyü Amaçlar Derneği Tiyatrosu
İzmir Urla Halk Tiyatrosu
Kızıltepe Belediye Tiyatrosu
Kızıltepe Tiyatro Kolektifi
Şırnak İdil Halk Eğitim Tiyatro Topluluğu

22 AĞUSTOS CUMA
SUNA PEKUYSAL GÜNÜ
14.00 : açılış Konuşmalar : Ertan Avkıran – Güzelbahçe Belediye Başkanı Orçun Masatçı – Türkiye Tiyatrolar Birliği 2008 dönem sözcüsü Timur Özçıngırak – 2. Türkiye Tiyatro Buluşması Komite eş başkanı Esin Açıl – 2. Türkiye Tiyatro Buluşması Komite Eş başkanı Katılımcı konuklar

17.00 Söyleşi – "Genç oyuncu ve yazarların günümüz tiyatrosuna etkisi" konuşmacılar : Çağatay Özçelik – İzmir Devlet Tiyatrosu oyuncusu Esin Açıl – Yenikapı Tiyatrosu oyuncusu Çağdaş Çetinkaya – Dramaturg – yazar Türker Alpugan – Manisa Şehir Tiyatrosu oyuncusu – eğitmeni Hasan Göktaş – Ankara Troya Sanat Tiyatrosu yönetmeni

19.00 Oyun – "İtalyan Komedi" İzmir Halk Tiyatrosu Yazan : Dario Fo, France Rame – Yöneten : Orçun Masatçı

20.00 Yemek21.30 Oyun "Hayat Güzeldir" İzmir Yenikapı Tiyatrosu Yazılar : Aziz Nesin – Anton Çehov Uyarlayan ve Yöneten : Orçun Masatçı

23.00 Tiyatroların kendini tanıtması

00.30 Buluşma TV (gün içinde etkinliklerden çekilen görüntülerin seyredilmesi)

23 AĞUSTOS CUMARTESİ
KEMAL SUNAL GÜNÜ
10.00 Kahvaltı
ATÖLYELER
12.00 Tiyatro Atölyesi – Turgay Tanülkü
12.00 Drama Atölyesş – Zafer Gecegörür
12.00 Gitar Atölyesi – Fırat Mert
12.00 Resim Atölyesi – Ayfer Güleç
14.00 Söyleşi – "Yerel Yönetimlerin Tiyatroyla ilişkisi"
Turgay Tanülkü – Manisa Şehir Tiyatrosu genel sanat yönetmeni
Ali Çakalgöz – Afyonkarahisar Belediyesi Şehir Tiyatrosu genel sanat yönetmeni
Mustafa Vejdi Koçak – Antakya Belediyesi Şehir Tiyatrosu genel sanat yönetmeni
Zafer Gecegörür – Bartın Bölge Tiyatrosu yönetmeni
Haluk Işık – İzmir Büyükşehir Belediyesi sanat danışmanı - yazar

15.30 Söyleşi – "Yurt dışında tiyatro çalışmaları" Rasim Aşın – Azerbaycan Yuğ Devlet Tiyatrosu yönetmeni Erhan Kaya – Almanya Muhlecker Tiyatrosu kurucusu Mohsin Tebrizi – İran – Tiyatro Sanatçısı Firuze Zamani – İran – Tiyatro Sanatçısı Mehmet Esatoğlu –İstanbul Sahnesi yönetmeni

17.00 Şiir DinletisiTuğrul Keskin – Şair Halim Yazıcı – Şair Sezai Sarıoğlu – Şair

19.00 Oyun "Düş, Resim ve Unutulmuş Zamanlar" Kızıltepe Belediye Tiyatrosu Yazan – Yöneten : Emrah Koyuncu

20.00 Yemek
21.30 Oyun "Azerbaycan Masal Kahramanları Türkiye Seyehatinde" Derleyen ve Yöneten : Rasim Aşın
23.30 Tiyatrolar arası sessiz sinema oyunu

24 AĞUSTOS PAZAR
BAHRİ BEYAT GÜNÜ
10.00 Kahvaltı
ATÖLYELER
12.00 Tiyatro Atölyesi – Turgay Tanülkü 12.00 Drama Atölyesş – Zafer Gecegörür 12.00 Gitar Atölyesi – Fırat Mert 12.00 Resim Atölyesi – Ayfer Güleç

14.00 Söyleşi "Kadın sorununa bakış ve Tiyatro'da cinsiyetin belirlenmesi" Gözde Güldiken – İzmir Yenikapı Tiyatrosu Nurten Baydemir – İstanbul Tiyatro İmge

15.30 Oyun "Bir intiharın anatomisi" D.EÜ. Eylül Ateşi Tiyatrosu yazanlar : Cenk Başkaya, Oğuz Dinçet Yöneten : Mehmet Arduç

16.00 Oyun "bir ressamın günlüğü" Gümüldür Belediye Tiyatrosu Derleyen ve Yöneten : Erdal Çoban

17.00 Söyleşi "Tiyatro'nun seyirciyle ilişkisi" Orçun Masatçı – Balçova Belediye Tiyatrosu Yönetmeni Emrah Koyuncu – Kızıltepe Belediye Tiyatrosu yönetmeni Timur Özçıngırak – Güzelbahçe Belediyesi Halk Tiyatrosu eğitmeni Hamit Demir – İzmir TiyatroEvi Gözde Güldiken – İzmir Halk Tiyatrosu eğitmeni

19.00 Oyun "Vur Emri" Tiyatro Sekiz Yazan : Necati Cumalı - Yöneten : Pelin Akman

20.00 Yemek
21.00 Oyun "yaz ki bahar olsun"

Yazılar : Sabahattin Ali - Derleyen ve Yöneten : Mehmet Esatoğlu

21.45 Oyun "Pinti Hamit" Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tiyatro Topluluğu Yazan : Teodor Kasap Yöneten : Sezgin Kadıoğlu

23.30 Buluşma TV(3 günün görüntüleri röportajları)

25 AĞUSTOS PAZARTESİ
FİKRET HAKAN GÜNÜ
10.00 Kahvaltı
12.00 2. Türkiye Tiyatro Buluşması sonuç bildirgesi toplantısı
17.00 söyleşi "Tiyatro'da eğitim" Prof. Dr. Özdemir Nutku Bülent Unsur – Ankara Yenimahalle Belediyesi Tiyatro okulu başkanı Firuze Zmani – İran –Tiyatro Snatçısı Rasim Aşın –Azerbaycan Yuğ Devlet Tiyatrosu yönetmeni Orçun Masatçı – Balçova Belediye Tiyatrosu Yönetmeni Turgay Tanülkü – Manisa Şehir Tiyatrosu genel sanat yönetmeni

19.00 oyun "ortaya bir karışık" Menemen Belediye Tiyatrosu doğaçlama tiyatro – Yöneten : Metin Güler

20.00 yemek
20.45 söyleşi (Açıkhava Tiyatrosu) "Fikret Hakan'ın yaşamı ve sanat serüveni" konuşmacı Fikret Hakan

21.30 Oyun "Karmakaraışık" Afyonkarahisar Belediyesi Şehir Tiyatrosu Yazan : Ray Cooney - Yöneten Ali Çakalgöz

23.30 Buluşma Tv (buluşmanın 4 günlük kısa belgeseli)

ATÖLYELER
Atöleyeye katılım için ilk gün atölyeler standından kayıt yaptırılacaktır. Atmlye alanlarında yapılacak eğitimler için 10 kişi katılım sağlayabilir. Atölye çalışmları halka açık bir alanda yapılacaktır. Katılım göstermeyenlerinde izleme şansı olacaktır.

SÖYLEŞİLER
Fikret Hakan söyleşisi dışında tüm söyleşiler kamptaki söyleşi alanında olacaktır. Söyleşiler 2 saatlik bir zaman diliminde yapılacaktır. Konuşmacıların 10 dakikalık zamanı olacaktır. Sonrasında ekleme yapmak ve soru sormak isteyen konuklarımıza da her konuşma süresi için 5 dakikalık bir zaman tanınacaktır. Fikret Hakan'ın gerçekleştireceği söyleşi de soru ve ekleme olmayacaktır bu söyleşi Açıkhava Tiyatrosunda yapılacaktır.

OYUNLAR
Oyunlar ücretsiz olarak sahnelenecektir. 21.30 oyunları hariç diğer oyunlar kamp alanındaki sahnede olacaktır. 21.30 oyunları 1500 kişilik Güzelbahçe Belediyesi Açıkhava Tiyatrosunda olacaktır.

KATILIM
Birliğimiz Katılımcı kurumlardan belirttiği sayıdaki temsilcileri ağırlayacaktır. Onun dışında kampa katılım gösteren kişi ve kurumların diğer emekçilerinden hiçbir ücret talep edilmeyecektir ama belirtilen sayının dışında olacak ve kişisel katılımlarda katılımcıların kendi çadırını getirmesi gereklidir. Tüm katılımcılar çadır içi uyku malzemelerini getirmelidir. Battaniye, uyku tulumu vb.

KAMP ALANI
Kamp alanı Güzelbahçe 2. limanı halk plajında olacaktır. Kamp alanında 4 tane seyyar tuvalet ve duş kabini bulunacaktır.

GETİRİLECEKLER
Deniz ve Tiyatro2nun bu müthiş buluşması için yanınızdaMayo ve deniz gereçleriŞort, terlik, güneş kremiRüzgarda ne olur ne olmaz diye bir hırkaBattaniye ve çadır içi uyku malzemeleri

YARIŞMALAR
Kamp alanında akşamları sessizce uyumayacağız elbette Tüm kamp sakinlerinin katılım gösterebileceği tiyatrolar arası sessiz film yarışması olacak. Bu katılıma göre şekillenecek. Her tiyatrodan bir hakemin olduğu ve en fazla 4 tiyatronun yarıştığı müsabakalar olacak. Ayrıntılar kamp alanındaki bilgi standından alınabilir.

ACİL YARDIM
Kamp alanında acil yardım çadırı olacaktır. Herhengi bir tıbbi ihtiyacınız anında komite görevlileri ve gönüllüler tarafından karşılanacaktır.

KARŞILAMA
Her tiyatro için bir buluşma gönüllüsü bulunmaktadır. Bu günülüler katılımcı kurumların temsilcilerini açılış günü 10.00-12.00 arasında garajda karşılayacak ve kamp alanına kadar getirecektir. Buluşma boyunca her ne ihtiyaç olursa buluşma gönüllüleri vasıtasıyla çözümlenmeye çalışılacaktır.

STANDLAR
Kamp alanında tiyatroların kendini tanıtması için standlar kurulacaktır. Bu standlarda tiyatroların ücretsiz olarak dağıtmak istediği broşür, tanıtım cd si gibi mataryeller yer alacaktır. Stand açmak için buluşma komitesiyle iletişime geçilmesi gereklidir.

SORULAR
Daha fazla sorusu olan dostlarımız
e-posta ve telefonla iletişime geçebilir
e-posta : yenikapi@gmail.com
telefon : 0 538 956 73 85 – Orçun Masatçı – Türkiye Tiyatrolar Birliği dönem sözcüsü
0 554 268 00 12 – Timur Özçıngırak – Tiyatro Buluşması Komite eş başkanı
0 506 870 77 57 – Esin Açıl – Tiyatro Buluşması Komite eş başkanı
0 505 932 96 96 – Gözde Güldiken – komite üyesi (karşılamalar için)
0 537 212 29 44 – Özge Bostanbaş – Komite üyesi (kamp alanı bilgi için)
0 534 408 99 55 – Volkan Korhan – Komite üyesi (standlar için)

TÜRKİYE TİYATROLAR BİRLİĞİ

(Kaynak: tiyatronline.com)

 

Bulunmaz'ın sitemizde yayınlanmış diğer yazılarına ulaşmak için mavi renkli Hilmi Bulunmaz sözcüklerini tıklamanız yeterli olacaktır

 

 

COŞKUN BÜKTEL'İN EDİTÖR NOTU

 

Orçun Masatçı, "Tiyatro Buluşması"na Büktel'i "çağıracağım" dediği halde çağırmadığına ve iftira CD'yle sabit olan Özdemir Nutku'yu çağırdığına göre; Burak Caney'in hela gibi çift "oo"lu tiyatrooyun.org adresini hâlâ kullanabildiğine ve sözcüsü olduğu Türkiye Tiyatrolar Birliği vasıtasıyla hela gibi çift "oo"lu tiyatrooyun.org'a ödül vermeyi midesi kaldırabildiğine göre; Burak Caney'den (Bakınız: "Burak Caney budur") Özdemir Nutku'dan (Bakınız: "Özdemir Nutku iftirası") kısacası, "iftiradan" yana safını belirlemiş demektir.

Biz, Masatçı kadar örgütçü ve örgütlü bir insan olmadığımız için, onun apaçık iftirayla bile ittifak kurabilen stratejik taktiklerine akıl erdiremiyor olabiliriz. Biz, her zaman, sıradan, dürüst ve namuslu bir insan olmanın erdemine öncelik tanıdık. Kötülükle ittifak kuranların, kendilerine ve yakın çevrelerine kısa vadeli bazı yararlar "belki" sağlayabileceklerine ama halka yalan ve samimiyetsizlikten başka hiçbir şey veremeyeceklerine inandık.

Özdemir Nutku'nun karşısında, koskoca bir seyirci kitlesi iftirayı unutmuş gibi, hatırlamıyormuş gibi, hiç bilmiyormuş gibi yapacaksa, o etkinliğin samimiyetinden ve halka yararından elbette söz edilemez.

Benim bu konuda yeni bir şey söylememe ihtiyaç yok. Ben her şeyi zaten söyledim. Ama "Buluşma"ya katılan tiyatrocular arasında, benim, sansür ve aforoz yüzünden, mesajlarımı ulaştıramadığım temiz insanlar mutlaka vardır. O temiz insanlara, katıldıkları etkinlikte başarılar diliyor ve Bir buçuk yıl kadar önce (2 Nisan 2007'de) Nutku'nun da katılacağı ilan edilmiş (sonradan katılamadığı) bir başka etkinlik (bir panel) hakkında, panel öncesi yazdığım bir yazının son paragraflarını tekrar hatırlatmakta, yarar görüyorum:

(...)

Seçkin Selvi, Ahmet Cemal, Yücel Erten, Yılmaz Onay ve Özkan Schulze, panelist olarak Özdemir Nutku'yla yan yana oturacaklar. Özdemir Nutku'nun pişman olmayı ve özür dilemeyi reddeden belgelenmiş bir iftiracı olduğunu bildikleri halde, iftira konusu tartışılmak üzere ikinci başkan Dersu Yavuz Altun tarafından OYÇED yönetim kuruluna getirildiği halde, (belli ki tartışmanın sonucunda, Büktel'in gösterdiği belgelere ve Nutku'nun iftirasını itirafına rağmen, söz konusu iftiranın "görmezden gelinmesine" oy birliğiyle karar verilmiş olduğu için) yukarıda isimlerini verdiğim "sayın" panelistler, yüzlerine, skandalı görmezden gelme maskesini geçirip Özdemir Nutku'ya gülümseyerek "merhaba" deyip el sıkışacaklar. Bu gülümseme, merhaba ve el sıkışma, şu anlama gelecek:

"Hocam, merak etmeyin, size Theope'yi soracak değiliz. O adı ağzımıza alacak değiliz. Biz sizin yanınızdayız. Size ve mezhebinize biat etmiş sadık dostlarınız olarak sağlığınıza duacıyız. Sizi asla zora sokmayız. Böyle bir küstahlık aklımızdan geçmez. Bizden size kötülük gelmez. Lütfen sadakatimizden, itaatimizden emin olun ve bize güvenin! Size karşı boynumuz kıldan incedir, Hocam! Elinizi sıkmak bizim için onurdur, Hocam! Ömrünüze bereket, Hocam! Önünüzde ceketimiz hep iliklidir. Hakkınızdaki belgeler bize vız gelir. Belgelermiş.. hakikatmiş.. umurumuzda değil. Büktel'e iftira etmenizde bizce hiçbir sakınca yok, Hocam! Siz iftiracıysanız, biz de iftiracıyız, Hocam. Hepimiz Özdemir Nutku'yuz, Hocam!"

Seçkin Selvi, Ahmet Cemal, Yücel Erten, Yılmaz Onay ve Özkan Schulze, 15 Nisan, saat 15.00'te, panelist olarak, izleyicilerin karşısına çıkacaklar ve Özdemir Nutku skandalı ve Coşkun Büktel'in yazıları yokmuş gibi, hiç olmamış gibi, iftiracı Özdemir Nutku'yla yan yana, can cana oturacaklar. iftiracı Özdemir Nutku'yla "somut hakikate karşı" dayanışacaklar. Yüzlerinde "vicdanımız gayet rahat, sizlerden utanmıyoruz" diyen tiyatral bir maskeyle, seyircilere gülücükler saçacaklar.

Ama ne yaparlarsa yapsınlar, Coşkun Büktel'in yazıları orada, o salonda olacak. Görmezden gelinen, unutulmak istenen, ifade edilemeyen iftira, zihinlerin içinde, dillerin ucunda olacak. Bir şeyler söyleyen ve söylenenleri dinleyen herkes, neyin söylenemediğini aklından çıkarmaya çalışacak. Herkes kendinden ve başkalarından aynı şeyi gizlemeye çalışmanın utancını yaşayacak. iftiranın sessiz ağırlığı, atmosferi ağırlaştırıp, salonun "Utanma Eşiği"ni zorlayacak. 

 Coşkun Büktel / 2 Nisan 2007

 

(Yazının tamamı için, şu başlığı tıklayınız:

"OYÇED'İN ONURDAN ANLADIĞI")

 

***********

 

GÜZELBAHÇE "TİYATRO BULUŞMASI" TARTIŞMALARI

 

"KOÇAK'LARIN YAZISINA GÖSTERİLEN TEPKİLER"

ve 

"TEPKİLERİN BİRİNE COŞKUN BÜKTEL'DEN CEVAP"

ve

"ORÇUN MASATÇI'NIN BÜKTEL'E CEVABI"

ve

"KOÇAK'LARIN 2. YAZISI"

 

hepsi,

"buluşmaya" katılmış olan Hatay Şehir Tiyatrosu yöneticileri

Süheyla Koçak ve M. Vejdi Koçak'ın

aşağıdaki başlığı taşıyan yazısının bulunduğu sayfada:

 

2. "TİYATRO BULUŞMASI"NIN ARDINDAN

 

 

***

 

Afyonkarahisar Belediyesi Şehir Tiyatrosu yönetmeni

 

Ali Çakalgöz

 

"TÜRKİYE TİYATROLAR BİRLİĞİ'NDEN AYRILDIĞIMIZI TÜM TİYATRO DOSTLARINA BİLDİRİYORUZ!"

 

ve yine aynı sayfada

 

ÇAKALGÖZ'ÜN İKİNCİ YAZISI

 

***

 

Coşkun Büktel

 

ORÇUN MASATÇI'YA CEVAP

 

***

 

Orçun Masatçı

 

ORÇUN MASATÇI'NIN 2. CEVABI

 

 

***

 

Coşkun Büktel

 

ORÇUN MASATÇI'YA 2. CEVAP

 

 

***

 

Orçun Masatçı

 

GÜZELBAHÇE'YE DAİR KAMUOYUNA AÇIKLAMA

 

 

***

 

Alpdoğan Esenoğlu

 

"DEFOLUN" DEMEDİ

 

 

***

 

M. Vejdi Koçak

 

Alpdogan ESENOĞLU ve 2. TÜRKİYE TİYATRO BULUŞMASINA KATILANLARA.
 

 

***

 

Ali Gezgin

 

"DEFOLUN" DEDİ

 

 

***

 

 

Alpdoğan Esenoğlu

 

 

 

"ALİ GEZGİN'E YANIT"

 

 

 

 

***

 

Ali Gezgin

 

"ALPDOĞAN ESENOĞLU'NA YANIT"

 

 

***

 

 

Alpdoğan Esenoğlu

 

 

"YETER ARTIK BU KONU KAPANSIN"